Costa de la Luz – Raj nepoznaný

Miesto, kde sa piesok, more a obloha stretávajú v dokonalej harmónii. Región takmer nedotknutý masovým turizmom. Kraj, ktorý očarí každého s chuťou spoznávať doteraz nepoznané. To všetko ponúka španielska Costa de la Luz.

Pobrežie svetla je názov najjužnešej časti španielskeho pobrežia. Tiahne sa od Tarify na západ až k portugalským hraniciam. Administratívne patrí región zvačša pod andalúzsku provinciu Cádiz, čiastočne pod provinciu Huelva. Jeho najhlavnejšou geografickou črtou je Atlantický oceán. Jeho členité pobrežie s vysokými útesmi, ktoré prerušujú nekonečné pláže s jemným zlatým pieskom.

Medzi najzaujímavejšíe mestá v oblasti musíme nepochybne zaradiť hlavné mesto provincie Cádiz. Ďalej mestá Conil, Vejer, Chiclana . Ako aj Punto Umbria, Matalascanas, Sanlúcar de Barrameda, Chipiona, El Puerto de Santamaría. A napokon nemožme opomenúť prekrásne pláže v Zahara de los Atúnes, Canos de Mecca, alebo Bolonii. A samozrejme v Tarife.

História pod slnečník

Bohatá história oblasti sa začala písať už v 12 storočí pnl. Medzi najdóležitejšie archeologické pamiatky patrí urćite Baello Claudia. Dobre zachované ruiny rímskeho mestečka dávajú tušiť, že už starí Rimania vedeli ako žiť. Stačí si sadnúť na kamennu lavicu pre divákov miestneho amfiteátra. Predstava, ako pred dvoma tisicročiami kohosi nudilo divadlo, a radšej sa zahľadel ponad scénu na Oceán, mi priniesla úškrn na pery. Zároveň pocit, že som súčasťou niečoho vačšieho.

Ďalším miesto na pobreží, ktoré dýcha históriou, je nepochybne Mys Trafalgar. V roku 1805 sa tu začala písať nová kapitola svetových dejín. Britský admirál Nelson v jednej z najznámejších námorných bitiev porazil spoločnú španielsko-francúzsku námornú flotilu. A Británia prebrala od Španielska svetovú hegemóniu, ktorú ibérska krajina už nikdy nezískala spať.

Zabudnutý kraj

andaluzia

Napriek všetkým prirodzeným danostiam patrí región naďalej medzi najmenej rozvinuté v rámci celej krajiny. Ostáva tiež mimo hĺadáčika najvačších touroperátorov. Príčin by sme mohli nájsť hneď niekoľko. Drsnejšie prírodné podmienky, slabú dopravnú prepojenosť, či historický doraz na vystavbu a propagáciu prímorského turizmu na susednej Costa del Sol – Slnečnom pobreží .

Práve už spomínané prírodné podmienky – rozumej vietor – sú príčinou toho, že atlantická časť pobrežia neprešla takou dramatickou zmenou a zachovalo si svoj povodný ráz – aj vrátane relatívnej zaostalosti. Silné lokálne vetry vznikajúce pri strete prúdov vzduchu prichádzajúcich zo všetkých svetových strán miestni dlho považovali za akési prekliatie. Hotelové reťazce ostali skeptické voči potenciálu oblasti a svoje aktivity zamerali na ine regióny.

Toho dôsledkom ostal juh juhu takmer nedotknutý až do čias, keď sa úroveň povedomia ohľadom prírodného dedičstva nezvýšila natoľko, že sa veľké časti územia vyhlásili za národne parky či rezervácie. Vďaka tomu sa dnes možme kochat z nekonečných kilometrov nedotknutých pláží, nepriechodných korkových lesov, či divokých horských pásiem.

Zlato vo vetre

V posledných rokoch oblasť zaznamenala zvýšený záujem nielen tradičných španielskych návštevníkov. Obľúbenou sa stáva aj medzi zahraničnými turistami. Najma tými z Nemecka a Francúzska. Postupný rozvoj turistického ruchu a nové urbanizácie nesporne priniesli so sebou ekonomické výhody.

Zároveň však so sebou priniesli aj špekulácie s nehnuteľnosťami a čiastočné stihla narušiť krehkú rovnováhu munajšej prírody. Našťastie, existencia viacerých rozľahlých národných parkov a rezervácií nám dáva istotu, že developeri to tu nebudú mať ľahké. Ale čo s tým vetrom, ktorý povodne bránil rozvoju a vraj dokázal priviesť psychicky menej odolných jedincov k šialenstvu?

Spýtajte sa v Tarife, kde odvekú kliatbu premenili na zlato a zaostalé provinčné rybárske mestečko na konci sveta vzkriesili na hlavné svetové mesto kitesurfingu. Skvelé technické zázemie a ideálne podmienky tu čakajú na milovníkov všetkým možných, aj nemožných (neustále nanovo vznikajúcich) extrémnych adrenalínových športových disciplín.

Pre ostatných bežných smrteľníkov občas dokáže byť vietor naozaj neprijemním, hlavne v spojení s jemným pieskom na pláži. Zistiť si predpoved počasia v dnešnej dobe však už naozaj nestojí viac námahy ako pár ťuknutí v mobile, a za pár minút možme mať program náhradný. V žiadnom prípade však menejcenný.

Nie len pláž

Ale Costa de la Luz nie je len o slnku a vlnách. Oblasť dnes ponúka širokú paletu aktivít a zariadení pre aktívny oddych. Golf v okolí Chiclany, či plavba prenajatou plachetnicou popri pobreží patria medzi najobľúbenejšie. Pešia turistika po pobreží či v horách, cykloturistika po stovkách značených tratí. Agroturistika na miestnych farmách. Pozorovanie sťahovavých vtákov, či migrujúcich veľrýb, delfínov, či kosatiek. Alebo návšteva slávnych vínnych pivníc, arabské kúpele, ponorenie sa do temného spevu a ritmu flamenca.

Nesmieme opomenúť miestnu gastronómiu. Dórazo kladie na miestne suroviny a tradičný spósob spoločnej konzumácie jedla tapeo. Ochutnajte miestne hovadzie retino s pohárom vína z Jerezu. Alebo slávny jamon iberico, zo španielskych prasiatok krmených výhradne bukovicami. Nenechajte si ujsť príleźitosť dať si tuniaka. Predtým, ako vačšinu úlovku predajú dp Japonska. Chytajú ich tradičným spósobom. Z toho dovodu je ich maso veľmi oceňované.

Región však vyniká aj krásou chránených území a jedinečnými prírodnými atrakciami. V Národnom parku Donana žijú voľné chránené druhy, ako je orol imperiálny, či rys ibérsky. Medzi ďalšími atrakciami musíme spomenúť skalnaté časti pobrežia s útesmi pri Barbate, alebo Conile. Malebný Cádizský záliv. Taktiež soliská blízko Barbate.
To všetko nájdete tu, v Andalúzii, na juhu Španielska na konci Európy. Duende.com vás pozýva spoznať ju prostredníctvom týchto textov. A ktovie, možno jedného dňa aj na vlastnú kožu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *