Na tejto stránke sa dočítate:
- Prečo sú andalúzske pláže tak obľúbené
- Zástavy, označenia, kategórie, služby a pravidlá na pláži
- Ako si vybrať to správne pobrežie – prehľad štyroch oblastí
- Najkrajšie pláže Andalúzie, linky, praktické informácie
Prečo sú andalúzske pláže obľúbené
Nechajte sa zlákať panenskými plážami, vysokými útesmi, či tajomným svetom pod morskou hladinou. Nech už hľadáte pokoj a relax v súzvuku s prírodou, alebo túžite osedlať vietor a vlny, andalúzske pobrežie má pre každého niečo.
Vyše 1100 km dlhé pobrežie najväčšieho španielskeho autonómneho spoločenstva ponúka žiarivé slnko a teplé more počas celého roka. Ľahkú dostupnosť zabezpečuje medzinárodné letisko v Málage. A vysoká kvalita služieb je samozrejmosťou takmer všade.

Práve pre túto rozmanitosť je ešte pred cestou dôležité si vybrať ten správny región, či pobrežie. Informácie na tejto stránke Vám uľahčia zorientovať sa a vybrať si tú najlepšiu pláž podľa Vášho vkusu, alebo záľub.
Aby ste získali lepšiu predstavu o tunajšom pobreží a plážovej kultúre na juhu Španielska, začneme základnými informáciami, značeniami a službami, ktoré môžeme očakávať. Ďalej ponúkame prehľad štyroch hlavných oblastí andalúzskeho pobrežia.
Zástavy, označenia a služby na andalúzskych plážach
Pláže južného Španielska sú skutočným skvostom prírody a znesú porovnanie v celosvetovom meradle. Svedčí o tom aj skutočnosť, že krajina s celkovým počtom 669 pláží a športových prístavov s modrou zástavou ostáva naďalej svetovým lídrom aj v roku 2019.

Okrem faktu, že má najviac kvalitných pláží, nesmieme zabudnúť na kľúčový detail. Andalúzske pláže sú, na rozdiel od napr. tých talianskych, takmer výlučne verejné, teda zadarmo. A naozaj, španielsky zákon pobrežia Ley de Costas, až na niekoľko výnimiek, zakazuje súkromné využitie pláží na celom území krajiny.
Čítať viac o pravidlách uživania a službách na plážiModrá zástava – záruka kvality
Modrá zástava je označenie udeľované každoročne pre celkovú kvalitu nielen samotnej pláže, ale aj služieb a ďalších podmienok. Oceňujú sa štyri kritériá: kvalita vody, bezpečnosť, vplyv na životné prostredie, ale aj miera osvety o ochrane životného prostredia pre návštevníkov.

Udeľuje ju Európska fond pre ochranu životného prostredia. Táto medzinárodne uznávaná značka zaručuje tú najvyššiu kvalitu, čo sa týka pláží a športových prístavov. A my sa môžeme len tešiť, že celkovo 98 sa z nich nachádza práve v Andalúzii.
Ďalšie označenia – kedy sa kúpať, a kedy radšej nie
Hoci taká búrka je dosť jasným signálom, že nie je vhodný čas kúpať sa v mori, niekedy dokážu byť vlny nebezpečné aj počas krásneho slnečného dňa. Preto nikdy nie je na škodu skontrolovať značenie, prípadne varovanie na pláži vo forme zástav, ktoré nám poskytujú užitočné informácie.

Zelená zástava znamená, že je všetko v poriadku, kúpanie a plávanie je povolené. Neznamená však, že rodičia môžu svoje najmenšie ratolesti nechať úplne bez dozoru. Aj pokojné more skrýva svoje nebezpečenstvá a je lepšie sa mať vždy na pozore.
Žltá zástava nás varuje, že more je nepokojné, alebo sa v oblasti vyskytujú silné prúdy, či iné potenciálne nebezpečenstvo. Kúpanie je povolené iba s obmedzením pri brehu do hĺbky, v ktorej dosiahnete nohami na dno s hlavou nad vodou. Platí preto zákaz plávať.
Červená zástava znamená úplný zákaz kúpania sa. Táto situácia môže nastať v dôsledku silného vlnobitia, kontamináciou vody napr. riasami, alebo znamená zvýšený výskyt medúz. Kto napriek zákazu vstúpi do vody, riskuje okrem svojho zdravia aj pokutu od 100 do 3000 EUR v závislosti od miestnych vyhlášok.
Služby, alebo čo môžem očakávať na pláži
Vybavenosť pláže vždy určuje jej kategória. Tie najznámejšie, označené modrou zástavou, ponúkajú okrem základných služieb aj mnoho doplnkových. Naopak, panenské pláže na chránených územiach častokrát ostávajú nedotknuté, bez akýchkoľvek služieb.

Medzi základné služby na pláži môžeme zaradiť bezpečnosť, teda prítomnosť miestnej polície, lekára a záchranárov. Ďalej sem patrí vybavenosť ako verejné WC, sprchy. Dôležitým bodom je vždy prístup a infraštruktúra, teda či je parkovisko priamo pri pláži.
Doplnkové služby zahŕňajú plážové reštaurácie, bary, požičovne slnečníkov, plážových lehátok, alebo športového náradia. Častým javom je aj ambulantný predaj chladených nápojov a cukroviniek.
Ako si vybrať to správne pobrežie v Andalúzii
Pobrežie Andalúzie sa rozdeľuje na štyri hlavné oblasti. Tieto nie vždy zodpovedajú rázu, alebo oficiálnemu územnému deleniu. Sú však ustálenou značkou v turistickom ruchu a poslúžia ako praktická pomôcka pre zjednodušenie.

V poradí od východu na západ tvoria andalúzske pobrežie tieto oblasti: Costa de Almería, Costa Tropical, Costa del Sol a Costa de la Luz s dvoma časťami v provinciách Cádiz a Huelva.
Každá z nich má inú prírodnú polohu, teda čiastočne aj klímu, atmosféru, zvyklosti. Na tejto stránke prinášame ich prehľad, stručný opis z vlastnej skúsenosti, spojený s radami čo robiť na konkrétnych miestach. Výber tej správnej destinácie ostane len na Vás.
Costa del Sol – Pláž, zábava aj relax
Slnečné pobrežie vďačí svojmu menu skutočnosti, že tu v priemerne 325 dní v roku svieti slnko. Oblasť začína v najvýchodnejšom bode pobrežia provincie Málaga a končí takmer pri Gibraltáre. Moderné medzinárodné letisko v Málage slúži ako hlavný prístupový bod pre celé pobrežie.

Samotné mesto pritom delí pobrežie na pokojnejšiu východnú časť a tú na západ od mesta, kde leží väčšina najznámejších atrakcií. Celkovo 161 km pláží a útesov na pobreží Stredozemného mora ukrýva niektoré z historicky a komerčne najznámejších turistických letovísk.
Čítať viac o Costa del SolPráve v miestach ako Marbella, alebo Torremolinos sa začali pred polstoročím písať dejiny turizmu na juhu Európy. Pobrežie v okolí Málagy je preto zďaleka najvýznamnejšou časťou Andalúzie z hľadiska cestovného ruchu. Iba samotná Costa del Sol priláka do Španielska ročne milióny zahraničných návštevníkov.
Okrem už spomenutých miest je najdôležitejšia destinácia bezosporu Málaga. Vyše miliónová aglomerácia ponúka všetko, čo najznámejšie svetové mestá. Nákupy, kultúru, históriu, šport, gastronómiu, ale aj mestské parky, pláže, a nádhernú prírodu v okolí.
Čo robiť na Costa del Sol

Zaujímavým miestom je jaskyña pri meste Nerja. Za zmienku stojí aj návšteva mesta Ronda vo vnútrozemí, či absolvovanie adrenalínovej prechádzky Caminito del Rey neďaleko Málagy. Hlavným lákadlom pobrežia sú však v prvom rade jeho pláže. Poväčšinou ich tvorí jemný a tmavý, miestami až čierny piesok sopečného pôvodu.
Voda s priemernou ročnou teplotou cez 20 stupňov Celzia je po väčšinu roka vhodná na kúpanie. Dlhšie otvorené pláže na západe zvoľna prechádzajú do menších zálivov až zátok smerom na východ od Málagy. Medzi najkrajšie pláže oblasti patrí pláž Burriana pri Nerje, ďalej pláž Bil-Bil v Benalmádene, alebo Playa de Cabopino pri Marbelli.

Okrem pláží na kúpanie ponúka oblasť aj najlepšie podmienky pre vodné športy. Celkovo 11 športových prístavov odbaví vyše 40 percent z celkového objemu športových lodí v celej Andalúzii.
Rovnako aj fanúšikovia vodných skútrov, potápania, či športového rybárstva tu nájdu svoj raj. A ak náhodou počasie nepraje pobytu na mori, na jazere v San Pedro de Alcántara si môžete stále zajazdiť na vodných lyžiach za vlekom.
Deti, golf, luxus
Takisto deti, a ich rodičia, si tu prídu na svoje. V okolí Fuengiroly a Benalmádeny sa nachádza najviac zábavných, zvieracích, či vodných parkov na kilometer štvorcový snáď v celom Španielsku.
V okruhu pol hodiny jazdy autom nájdete zábavný park Tivoli, delfinárium, akvárium, safari, biopark, krokopark, park motýľov aj budhistickú svätiňu s výhľadom na more.

Jedna z najvhodnejších pláží pre menších cestovateľov je Playa del Príncipe pri Estepone s plytkou, pokojnou, teplou a čistou vodou.
V neposlednom rade musíme spomenúť golf. Nie nadarmo prezývajú slnečné pobrežie aj ako Costa del Golf. Polovica z dovedna 112 golfových ihrísk v Andalúzii leží na tomto pobreží. Sú vhodné pre všetky úrovne a peňaženky. Golf priláka každoročne tisíce milovníkov tohto športu.
A ak náhodou túžite spoznať luxus, alebo aspoň zažiť jeho zdanie, okrem športového prístavu a kasína v Marbelli určite nevynechajte návštevu zápasu v póle v neďalekom Sotogrande.

Vďaka tomu všetkému je Costa del Sol aj dnes najnavštevovanejšou turistickou destináciou v Andalúzii. Tento fakt si však žiada doplniť aj krátku poznámku: práve vysoko rozvinutý turistický priemysel nepriamo poznačil ráz krajiny, zapríčinil istú masovosť, ako aj stratu autentických zážitkov z cestovania.
A preto cestovateľ hľadajúci väčší pokoj, kontakt s miestnou kultúrou, alebo ten, kto sa jednoducho chce vyhnúť zabehaným chodníkom, by mal zvážiť návštevu iných oblastí andalúzskeho pobrežia.
Costa Tropical – Prehliadaný klenot
Tropické pobrežie leží na východ od Costa del Sol a na západ od Pobrežia Almeríe. V okruhu jednej hodiny jazdy autom sa nachádzajú tri letiská: Granada, Almería a Málaga. Poloha a klíma ju predurčujú na ideálne miesto pre dovolenku pri mori.

Tento úsek pobrežia je zároveň menej poznačený turizmom, pričom príroda a krajina si tu zachovali viac zo svojej pôvodnej podoby. Navyše, veľkú časť návštevníkov tvoria samotní španielski turisti. Tým všetkým vytvára Costa Tropical zaujímavú, aj keď často prehliadanú alternatívu k dovolenke na Costa del Sol.
Čítať viac o Costa TropicalPráve blízkosť Stredozemného mora, ale aj najvyšších vrcholov Sierry Nevada chránia túto časť pobrežia od chladných severných vetrov. Výsledkom je subtropická mikroklíma, 320 slnečných dní v roku a priemerná ročná teplota 20 stupňov Celzia.
Pobrežie provincie Granada prilákalo mnohé kultúry, ktorých pozostatky tu dodnes môžeme nájsť. Feničania, Rimania aj Arabi ostali očarení krásou jej skrytých zátok, vysokých útesov, či širokých pláží.
Čo robiť na Costa Tropical
Tropické pobrežie španielskej Andalúzie tvorí celkovo päť letovísk: Almunécar, Salobrena, Motril, Castell de Ferro a La Rábita. Vo všetkých je pre turistov pripravená široká ponuka služieb, predovšetkým v oblasti vodných športov.

Windsurf, surf, kayak, paddle surf, potápanie, športový rybolov, plachtenie, či vodné lyžovanie dopĺňajú aktivity na súši.Medzi nimi golf, tenis, jazda na koni, pešia turistika. Ale aj skialpinizmus a horolezectvo v len 40 km vzdialenej Sierra Nevade vo výške 3400 metrov nad morom.
Ráz pobrežia určujú už spomínané vysoké hory na severe, ktoré miestami prudko padajú do morskej hladiny. Vytvárajú pritom väčšie zálivy, menšie zátoky, ako aj skryté jaskyne, prístupné len na lodi. Medzi najkrajšie pláže v okolí patria Playa la Caletilla (Almunécar), Playa de Calahonda (Motril) a Playa de la Guardia (Salobrena).
Práve posledná je veľmi atraktívnou, tak pre jej rodinnú atmosféru, ako aj ľahký prístup k blízkym jaskyniam Calas de Pargo a El Caletón. Okrem krištáľovo čistej vody a jemného tmavého piesku ponúkajú tieto letoviská všetky služby od požičovní športového náradia po verejné sprchy.
Granada, Alhambra a hory

V blízkosti Tropického pobrežia sa navyše nachádza najkrajšia a najnavštevovanejšia turistická atrakcia v celej Andalúzii. Palácový komplex Alhambra a priľahlé záhrady Generalife v hlavnom meste provincie Granada skutočne predčia všetku predstavivosť.
V spojení s prechádzkou po starej židovskej štvrti Albayzín plnej remeselníkov a návštevou miestnych domov vytesaných do skaly casas cuevas, vytvára Granada naozaj nezabudnuteľné zážitky a spomienky. A tie za necelú hodinu jazdy autom z pobrežia určite stoja.
Costa de la Luz – Divoká príroda a adrenalín
Pobrežie svetla sa zásadne líši od ostatných častí andalúzskeho pobrežia v jednom fakte. Jeho piesok a útesy neomývajú vody Stredozemného mora, ale Atlantiku. Vďaka vodám oceánu ponúka inú pobrežnú klímu, teploty vody a vzduchu, ako aj možnosti vyžitia.

Divoká príroda vo forme silných vetrov a zvlneného mora vytvorila najmä z okolia Tarify raj kitesurferov z celého sveta. Značná časť pobrežia je na chránenom území. Vďaka tomu tu nájdeme tie najdlhšie, najširšie, a zároveň najzachovalejšie pláže v Andalúzii, ak nie celom Španielsku.
Čítať viac o Costa de la LuzNajdlhší úsek andalúzskeho pobrežia sa rozdeľuje na dva, pričom časť medzi Tarifou až po mesto Cádiz sa nazýva Cádizskou časťou. Pobrežie ďalej na západ až po portugalskú hranicu označujú po meste Huelva. Obe časti oplývajú nekonečnými opustenými plážami s najjemnejším pieskom zlatistej farby. Hlavné turistické lákadlá a pravdepodobne najkrajšie miesta sú však poväčšinou na jej cádizskom úseku.

Costa de la Luz začína v meste Tarifa. Z bývalého ospalého rybárskeho mesta na konci sveta je dnes mekka kitesurferov a ostatných milovníkov vetra. Historické centrum, hoci malé, má prívetivú atmosféru úzkych kamenných uličiek, ale aj zaujímavé pamiatky.K mestu však neodmysliteľne patrí pláž Los Lances, ktorá sa po niekoľkých kilometroch mení na pláž Valdevaqueros s piesočnou dunou na konci. Desiatky surfových škôl tu ponúkajú svoje služby takmer po celý rok.
Čo robiť na Costa de la Luz
Pobrežie ďalej na západ je jedným z najkrajších, a zároveň najmenej dotknutých masovým turizmom. Bolonia so svojou plážou, obrovskou dunou s výhľadmi na Afriku a starorímskymi pamiatkami ponúka nezabudnuteľný zážitok. Za ňou Zahara de los Atúnes, širokánska pláž, a malé mestečko s množstvom reštaurácií. Miestnou špecialitou je tuniak, hlavne ten ulovený tradičnou metódou almadraba.
Po ďalšom rybárskom mestečku Barbate sa pláž mení na útesy. Turistický chodník s prekrásnymi výhľadmi nás privádza až do Canos de Meca, známeho svojou ospalou hipisáckou atmosférou. Tu vysoké skaly vytvárajú menšie zátoky so zlatistým pieskom a intýmnejšou atmosférou, nie nepodobné portugalskému Algarve. Takto pobrežie pokračuje na západ cez Conil a Roche, kde nájdeme niektoré z najkrajších pláži v oblasti.

Hlavné mesto provincie, Cádiz, jeho rušný prístav a priľahlý záliv menia dočasne ráz pobrežia. Napriek tomu, mestská pláž v modernej časti mesta ponúka kilometre piesku a tyrkysovej vody v tieni mestskej zástavby. Niečo na spôsob Miami Beach po španielsky… Cez záliv nájdeme zaujímavé mestá Puerto de Santamaría a Puerto Real. Ďalej na západ sa dočasne vracajú pláže, s mestami Rota, Chipiona a Sanlúcar, obľúbenými hlavne medzi španielskymi turistami.
Ďalej na západ
Na mieste, kde sa najdôležitejšia andalúzska rieka Guadalquivir vlieva do mora, začína národný park Donana. Chránené územie poskytuje miliónom sťahovavých vtákov útočisko a poslednú európsku zastávku na ich každoročnej púti na juh. Do parku je vstup povolený len so sprievodcom. V Sanlúcare však nájdete veľa možností ako spoznať toto krásne miesto, či už v sedle koňa, alebo na terénnom aute.
Na úplnom západe andalúzskeho pobrežia leží provincia Huelva. Jej pláže sú rovnako krásne ako tie v susednom Cádize. Nekonečné záveje zlatistého piesku a takmer žiadne stopy po turizme. Samozrejme, aj tu nájdeme strediská s hotelmi a vybavením. Medzi najkrašie pláže v tejto časti pobrežia patria Punta Umbría, Isla Cristina, Mazagón a Matalascanas.
Costa de Almería – Najteplejšie more
Na rozdiel od pobrežia v okolí Málagy táto oblasť neoplýva toľkými atrakciami a infraštruktúrou. Miestna prírodná scenéria však predčí všetky očakávania. Na západe padajú vysoké holé kopce prudko do modrej hladiny mora. Za Almeríou, národný park Cabo de Gata s neuveriteľnými útesmi a viac na východ pláže s jemným pieskom a teplým morom.

Názov Costa de Almería prináleží úseku andalúzskeho pobrežia v provincii Almería. Začína pri Pulpí na hranici so susednou provinciou Murcia a po 217 km a 13 mestách končí v Adre na hranici s provinciou Granada.
Čítať viac o Costa de AlmeríaNezabúdajme, že sme v najteplejšej provincii celého Španielska s ročnými priemernými teplotami vyše 22 stupňov Celzia. Navyše, pri Tabernas sa nachádza jediná púšť na európskom kontinente. Tieto prírodné podmienky vytvárajú najmä vo vnútrozemí krajinu podobnú filmovým kulisám. Či už z púšťe z Divokého Západu, alebo priamo z Marsu.
Aj dnes môžu turisti navštíviť tématický park MiniHollywood, v ktorom nakrúcali v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia svoje najväčšie filmové hity Franco Nero, Clint Eastwood, alebo Harrison Ford.
Čo robiť na Costa de Almería
Almerijské pobrežie sa rozdeľuje na tri časti pre rozdielny ráz, ako aj ponuku služieb pre návštevníkov. Nárast turizmu zaznamenala najmä východná časť pobrežia, kde sa krajina konečne otvára moru v menej dramatickom zlome, pričom vytvára široké pláže. Okolie samotnej Almeríe a pobrežie na západ od nej síce ukrýva ďalšie krásne pláže, celkovo sa však ráz krajiny mení z turistického na poľnohospodársky.

Hlavnými turistickými destináciami v oblasti sú rýchlo rastúce strediská Vera, Garrucha, Mojácar, Roquetas de Mar o Almerimar. Tieto v poslednom desaťročí zaznamenali prudký nárast, napriek tomu si naďalej čiastočne zachovali malebný ráz rybárskych dedín.
Najmä posledné dve z nich ponúkajú naozaj širokú ponuku aktivít, vrátane golfu, tenisu, športovej plavby či windsurfingu. Medzi najobľúbenejšie pláže na východe provincie patria Playa de Guardias Viejas, Balerma, alebo Balanegra.
Mesačná krajina
Napriek prívetivosti miestnych pláži je najväčšou atrakciou pobrežia chránené územie Národný park Cabo de Gata. Ponúka úžasné pohľady na vysoké skalnaté útesy omývané rozbúreným morom, ako aj piesočné duny na opustených plážach.

Práve miesta ako Playa de los Genoveses a Playa de los Muertos pri Carboneras sú stabilnými účastníkmi každého zoznamu top španielskych pláží. A vďaka tomu, že územie je chránené zákonom, bohatstvo života pod morskou hladinou sem láka potápačov z celého sveta.
Hlavné mesto provincie Almería sa hrdí jednou z najväčších pevností nad mestom Alcazaba, ktoré odkazuje na bohatú minulosť tohto prístavného mesta. Na západ od neho nájdeme krajinu podobnú susednej Costa Tropical. Prekrásne, aj keď redšie rozložené pláže však často úplne nečakane striedajú obrovské plochy sklenníkov na južných svahoch kopcov.
Takzvané more plastiku, Mar de Plástico, je viditeľné voľným okom z kozmu. Vďaka nemu sa miestni pestovatelia tešia trom úrodám ročne. A bežný spotrebiteľ si môže aj v zime kúpiť čerstvé pomaranče, paradajky, či uhorku.